1) MÓRICZ ZSIGMOND: ÁLLATMESÉK
,,Volt egy török, Mehemed,
sose látott tehenet..."
Ezeket a kezdősorokat az is ismeri, aki nem tudja, hogy Móricz Zsigmond a gyerekeknek is írt. Állatos verses meséi nemzedékek óta a legkisebbek kedvencei. Szókincse, fordulatai és humora a magyar népnyelvből merít, a játékos rímeket és felelgetőket egykettőre megtanulja minden gyerek. A szereplők, ahogy ez az állatmesékben gyakran előfordul, emberi tulajdonságokat mutatnak. A ravasz róka és a furfangos farkas legtöbbször pórul jár a történet végén, de sokszor kiszámíthatatlan és meglepő a ,,tanulság".
2)SZEPES MÁRIA: PÖTTYÖS PANNI AZ ÓVODÁBAN
A legtöbb kisgyerekhez hasonlóan Pöttyös Panna is izgatottan várja a nagy napot, amikor életében először óvodába mehet. Többé nem a kerítés rácsai mögül kell meglesni a homokozóban, a mászókán és a hintákon játszó gyerekeket, hiszen ettől a naptól ő is közéjük tartozik.
A beilleszkedés sehol sem könnyű, ám Pöttyös Panni ügyesen veszi az akadályokat. Megismerkedik Jutkával, aki megtanítja, hogyan kell víz nélkül - játékból - mosni a teknőben, és hogyan lehet egy fehér kavicsot szappanná varázsolni.
Az óvodában nagyon vidám az élet. Ismerősök is akadnak, mint például a Panniék házában lakó Péterke. Péterkével azonban nem lehet játszani, mert verekedős, és fellöki a lányokat a homokozóban.
A mindennapok megtanítják a gyerekeket egymáshoz, és az óvó nénik által összeállított programhoz alkalmazkodni. Kiválasztják játékos jeleiket, amelyeket ettől kezdve sajátjukként használhatnak. Ez segíti őket kis kabátjaik és törülközőik megtalálásában, és ezzel keresik meg ebédnél a saját helyüket. Számtalan boldog és olykor könnyes kalandot élnek át a kicsik az óvodás évek alatt: állatkertbe mennek, megtanulnak önállóan kezet mosni, énekelni, tornászni, színezni, bújócskázni. Pöttyös Panni pedig lelkesen meséli el esténként az óvodában történteket a nagymamának, aki bölcs tanácsaival segíti unokáját.
3) ZDENEK MILER-E. PETISKA: A VILÁG LEGGAZDAGABB VEREBE
A népszerű Vakond-történetek ismert szerzőjének meséje Borzas Petiről, az irigy, falánk verébfiókáról szól, aki a maga kárán tanulja meg, hogy segítőkész társak nélkül még egy kismadár sem boldogul, s az igaz barátság minden gazdagságnál többet ér. A kedvesen tanulságos történetet Zdeněk Miler bohókás-hangulatos színes illusztrációi ihlették.
4)BOLDIZSÁR ILDIKÓ-SZEGEDI KATALIN: KIRÁLYLÁNY SZÜLETIK
Anyák titkos könyve lányaiknak
Minden kislány királylánynak születik. És a mesékből tudjuk, hogy a királylányok születésénél gyakorta bábáskodnak tündérek, akik megáldják az újszülöttet.
A kisbabák a szívükben őrzik ezeket a jókívánságokat, ám ahogy telnek-múlnak az évek, lassanként megfeledkeznek róluk.
Boldizsár Ildikó és Szegedi Katalin azonban emlékszik, és ebben a könyvben elmeséli nekünk, hogy milyen kincset rejt a kislányok szíve
5)JONATHAN EMETT: A LEGSZEBB AJÁNDÉK
A Vakondok, Mókus és Süni a három jó barát a cudar, esős időben nekiindul, hogy meglátogassa Nyuszit. Amikor hosszú és fárasztó út után megérkeznek Nyuszi vackához, kiderül, hogy az üres kézzel érkező Vakondok egy mindennél fontosabb dolgot hozott beteg barátjának…
6) JONATHAN EMETT: IDE NEKEM A HOLDAT!
A mesék főhőse, Vakondok, "a kedves, naiv gyermek", akit "felnőtt barátai" ismertetnek meg a természet szépségeivel, rejtelmeivel.
Vakondok a föld alatt él, és amikor kibújva vakondtúrásából először pillantja meg a Holdat, könnyed mese veszi kezdetét komoly dolgokról. Kíváncsiságról, küzdeni tudásról, birtoklásvágyról, saját félelmeink leküzdéséről, és a felnőtt és gyermeki attitűd különbözőségéről.
Egy tavaszi este Vakondok elhatározza, hogy megszerzi magának a Hold csillogó korongját. Aztán kiderül, hogy a Holdat az égről leszedni nem is olyan könnyű, mint képzeli...
7)
Kíváncsi Vakondok barátunk továbbra is a természet csodáival ismerkedik. A Holdról már megtanulta, hogy nem ezüsttallér, és, hogy nagyon messze van, de a téli erdő újabb csodákkal várja.
Ezúttal varázsgyémántra bukkan a hóban. A mese végére fény derül a gyémánt titkára, és azt is megtanuljuk, hogy a természetet nem birtokolni kell, elég ha gyönyörködünk megannyi kincsében.
8) BORBÁS ZOLTÁN: LEVELEK A MESEFÁRÓL
A Levelek a mesefáról című gyűjteményben közölt
31 mese hagyományos értékeket közvetít:
kitartásról, szeretről, hűségről szól.
63 oldalon, Borbás Zoltán rajzai
teszik színessé és megunhatatlanná
ezt a gyönyörű mesekönyvet.
9) MICHAEL SCHOBER: BÁRCSAK LENNÉK VAGÁNY BÁRÁNY